JavaScript یک زبان برنامه نویسی رایانه ای سبک است که معمولاً به عنوان بخشی از صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد و ایجاد صفحات پویا را می دهد. این یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده با قابلیت های شی گرا است.

جاوا اسکریپت برای اولین بار در سال 1995 به عنوان LiveScript ظاهر شد و زبان اصلی در Netscape ، Internet Explorer  و سایر مرورگرهای وب اضافه شد.
نمونه ای از ویژگی های این زبان :
JavaScript یک زبان برنامه نویسی سبک است.
برای ایجاد برنامه های شبکه محور طراحی شده است.
مکمل و یکپارچه با زبان جاوا.
مکمل و یکپارچه با زبان HTML
جاوا اسکریپت یک زبان منبع باز است.

JavaScript سمت کاربر

جاوا اسکریپت در سمت کاربر محبوب ترین و پرکاربردترین زبان است زبان اسکریپت باید در سند HTML اضافه شود تا کدهای آن توسط مرورگراجرا شود.

مکانیسم سمت کاربر در JavaScript مزایای بسیاری نسبت به اسکریپت های سنتی سمت سرور CGI را فراهم می کند و به عنوان مثال می توانید از JavaScript برای بررسی اینکه آیا کاربر آدرس ایمیل معتبری در قسمت فرم وارد کرده است استفاده کنید یا خیر.

کد JavaScript هنگامی که کاربر فرم را ارسال می کند ، اجرا می شود و فقط در صورت معتبر بودن تمام ورودی ها ، آنها به وب سرور ارسال می شوند.

از JavaScript می توان در رویدادهایی که کاربر انجام داده است را (مانند کلیک دکمه ها ، پیمایش پیوند و سایر اقدامات کاربر) نمایش دهد.

مزایای JavaScript

مزایای استفاده از JavaScript عبارتند از:

  • تعامل کمتر سرور : شما می توانید قبل از ارسال صفحه به سرور ، ورودی کاربر را تأیید کنید و این باعث صرفه جویی در بازدید سرور می شود ، این به معنای بار کمتر در سرور شما است.
  • نظرات بازدیدکنندگان از طریق مسنجر : لازم نیست منتظر بارگیری مجدد صفحه شوند تا ببینند آیا فراموش کرده اند چیزی را وارد کنند یا خیر.
  • افزایش تعامل : وقتی کاربر با اشاره گر ماوس روی آنها قرار بگیرد یا آنها را از طریق صفحه کلید فعال کند ، می توانید رابط های تعاملی ایجاد کنید.
  • رابط های غنی تر: می توانید از JavaScript برای قرار دادن عناصری مانند اجزای کشیدن و رها کردن و اسلایدها استفاده کنید تا یک رابط تعاملی به بازدیدکنندگان سایت خود بدهید.
خواندن
php چیست ؟ مزایا و معایب آن

محدودیت های JavaScript

ما نمی توانیم جاوا اسکریپت را به عنوان یک زبان برنامه نویسی کامل در نظر بگیریم زیرا فاقد ویژگی های مهم زیر است:

خواندن یا نوشتن پرونده های JavaScript از طرف کاربر مجاز نیست و این امر به دلایل امنیتی حفظ می شود.

از JavaScript برای برنامه های شبکه نمی توان استفاده کرد زیرا چنین پشتیبانی در دسترس نیست.

JavaScript فاقد هرگونه قابلیت چند رشته ای یا چند پردازنده است.

IDE هایی که زبان  جاوا اسکریپت را پشتیبانی میکند

یکی از نقاط قوت اصلی JavaScript این است که به ابزارهای گران قیمت جهت توسعه نیازی ندارد و می توانید با یک ویرایشگر متن ساده مانند  Notepad شروع به کار کنید و از آنجا که یک زبان محلی در متن یک مرورگر وب است ، حتی نیازی به خرید یک ويرايشگر مخصوص ندارید.